"Kropla" - Grzegorz Ciechowski

2017-03-14 23:51:40

„Z jaką radością traci swój kształt, kiedy spada deszczem

Ledwo dotknie pomarszczonej burzą skóry oceanu, a już staje się mądra jego mądrością, wielka jego wielkością…

Podobno my też, kiedy umieramy – spadamy tak w niebo

I zapominając w końcu o sobie, (sami) stajemy się Bogiem”Słowniczek muzyczny

2017-02-27 00:06:49

„Rock and roll (wym. rokendrol; ang.,dosł.: kołysać się i huśtać) – oznacza współczesny rodzaj muzyki rozrywkowo-tanecznej, silnie zrytmizowanej, w umiarkowanie szybkim tempie, formalnie zbliżonej do bluesa, z charakterystycznym rytmem punktowanym w ósemkach ; muzyka ta, stojąca na granicy jazzu, często ją przekracza w banalnych i hałaśliwych wykonaniach ; odznacza się z reguły nieciekawym i często nonsensownym tekstem w postaci powtarzanych bezmyślnie słów, działa wybitnie podniecająco na słuchaczy i sugestywnie zmusza - jak zaobserwowano - do tańca, który polega na kołyszących się ruchach całego ciała”.

 

Powyższy cytat (pisownia oryginalna) pochodzi ze „Słowniczka Muzycznego” p. Jerzego Habeli (str.163) wydanego przez Państwowe Wydawnictwo Muzyczne, który to słowniczek jest do tej pory pozycją zalecaną we wszystkich oficjalnych programach szkół muzycznych w Polsce.

Mam zresztą wrażenie, że „Słowniczek” pana J. Habeli jest z nami od zawsze, czyli wiem, że nawet kiedy mnie już nie będzie – on nadal z nami będzie !

I w dalszym ciągu będzie „edukował” całe pokolenia (robi to od pięćdziesięciu już lat, bo moje wydanie jest jednym z pierwszych i pochodzi z 1977 roku !)

Pomimo faktu, że wiele pojęć kompletnie odwróciło swoje znaczenie (w dziedzinie muzyki) definicja rock and rolla moim zdaniem zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Gitarowej kostki już dawno nie określa się również mianem plektronu, więc zapewniam że znam więcej „kwiatków” tej jakże szanowanej pozycji wydawniczej.

Dociekliwym polecam sprawdzić – „Słowniczek muzyczny” prof. Jerzego Habeli nadal jest rozdawany choćby jako „prezent” na koniec roku szkolnego w wielu muzycznych placówkach naszego kraju. Ostatni dodruk pochodzi z 2015 roku.

Na stronach PWM nadal (i ciągle w niezmienionej formie można go kupić tutaj :

https://pwm.com.pl/pl/sklep/pub/slowniczek-muzyczny,jerzy-habela,2258,ksiegarnia.htm

i na stronach EMPIKu tutaj :

http://www.empik.com/slowniczek-muzyczny-habela-jerzy,6955,ksiazka-p

 

P.S. Państwowa edukacja muzyczna w Polsce była, jest i niestety najprawdopodobniej zawsze będzie ot, sobie taka - czyli byle jaka :-( K O N C E R T !!!

2016-11-17 22:42:53

W najbliższą sobotę 19 listopada o godz. 17:30 w Bytomiu odbędzie się premiera bardzo elektryzującego (choć co nieco akustycznego:) objawienia na polskim rynku muzycznym o wdzięcznej nazwie KASIA GRZESIEK TRIO !  :)

Szczegóły oraz mapkę dojazdu można odnaleźć pod tym adresem :

http://agorabytom.pl/aktualnosci/6-urodziny 

 

Z A P R A S Z A M Y !!!   
    1 2 310 11 1215 16 17